Czy można postawić garaż bez pozwolenia

garaż bez pozwolenia na budowę

Jednym z najważniejszych budynków użytkowych na każdej działce jest z pewnością garaż. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób dopełnić formalności przy budowie tego typu obiektu. Czy garaż można wybudować bez pozwolenia? Co mówi na ten temat polskie prawo? O tym i nie tylko, w poniższym artykule.

Garaż bez pozwolenia – czy to możliwe?

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o możliwości wybudowania domku jednorodzinnego na swojej posesji bez pozwolenia, który nie przekroczy 70 metrów kwadratowych powierzchni. Co, jeśli na tej samej posesji lub innej działce chcielibyśmy wybudować garaż? Przepisy prawa budowlanego wymieniają garaż obok altan, wiaty i innych obiektów gospodarczych, które można postawić na prywatnym terenie bez potrzeby uzyskania pozwolenia. Tak więc, na pytanie zawarte powyżej można odpowiedzieć w sposób twierdzący. To z pewnością zadowoli wszystkich, którzy się nad tym zastanawiali. Nierzadko właściciel działki boi się cokolwiek na niej stawiać w niepokoju przed karą, którą mógłby otrzymać. Oczywiście nie jest to dobrym rozwiązaniem. O wiele lepiej jest zapytać o taką możliwość np. w urzędzie gminy. Dzięki temu unikniemy wybudowania obiektu niezgodnie z prawem, za co dzisiaj grozi kara grzywny.

Garaż bez pozwolenia – wytyczne do zrealizowania

Wiemy już, że budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa. Jednak co musimy zrobić zanim, kupimy odpowiednie materiały i rozpoczniemy budowę? Na początku najlepiej udać się do miejscowego urzędu gminy, aby upewnić się, że nasza inwestycja nie będzie stała w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kiedy będziemy pewni, że inwestycja może powstać, proces ten musimy zgłosić we właściwym dla miejsca budowy inspektoracie nadzoru budowlanego. Zgłoszenie powinno zawierać dokładną datę rozpoczęcia robót budowlanych, ich miejsce, zakres i sposób wykonywania. Co do konkretnych wytycznych, trzeba wiedzieć, że garaż bez pozwolenia nie może być większy niż 35 metrów kwadratowych. Surowce, z których zostanie zrealizowana inwestycja, nie mają większego znaczenia. Jeżeli na działce stoi już inny budynek, który został wybudowany bez pozwolenia, należy pamiętać, że drugi będzie ostatnim w tym miejscu, jeżeli teren ten nie przekracza 500 metrów kwadratowych. Kolejny obiekt np. altana, będzie musiał stanąć w innym miejscu. Ponadto, zgodnie z przepisami prawa budowlanego nasz garaż musi spełniać wymagania dotyczącego jego wysokości – przynajmniej 2 metry (we wjeździe 2,3 m), powinien mieć stały dostęp do instalacji elektrycznej, a przepisy prawa przeciwpożarowego regulują kwestię jego odległości od granicy działki, która nie może być mniejsza niż 3 metry.

Koszt budowy garażu bez pozwolenia

Dzięki budowie garażu bez pozwolenia unikamy wielu dodatkowych opłat urzędowych, do których bylibyśmy zobowiązani, jeśli nie spełnilibyśmy wszystkich wymogów. Poza tym tylko od nas będzie zależało jaką kwotę przeznaczymy na konstrukcję. Oczywiście dużo zależy od tego, z jakiego surowca skorzystamy. Wykonanie blaszaka będzie dużo tańsze niż garażu murowanego. Tak więc ostateczny koszt wybudowania garażu bez pozwolenia może wynieść od 1000 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł w zależności od materiałów, ale też tego kto go wykona. Budując go samemu, zaoszczędzimy kwotę, jaką byłoby trzeba zapłacić ekipie budowlanej.

Dodaj komentarz