Garaż murowany czy drewniany plusy i minusy rozwiązań

garaż murowany

Większość projektów nowych domów obejmuje też garaż. Jeśli musimy go wybudować sami, stajemy przed wyborem materiału, z którego powstanie pomieszczenie gospodarcze. Najpopularniejsze są garaże drewniane lub murowane. Dlaczego? Ponieważ są odpowiednio trwałe i stabilne. Regularna konserwacja budynku zapewnia, w przypadku tych budulców, przestrzeń na lata. Drewno i cegła lub beton różnią się między sobą kosztami budowy i przebiegiem prac. Inna jest też trwałość obu materiałów. Aby dokonać najlepszego wyboru, poznajmy mocne i słabe strony obu rozwiązań.

Murowane plusy i minusy

Garaż murowany to rozwiązanie trwałe i estetyczne. Pomieszczenie gospodarcze z tego budulca nie potrzebuje zabiegów konserwacyjnych. Plan budynku możemy dopasować do architektury domu i stworzyć go dokładnie pod nasze potrzeby. Dla wielu inwestorów sporym atutem jest fakt, że, budując garaż murowany, mogą wybierać spośród kilku rodzajów materiałów i pokrycia dachowego. Od tego, z czego ostatecznie powstanie garaż, zależy koszt budowy. Warto podkreślić, że murowane pomieszczenie gospodarcze ma najlepszą izolację i można je dodatkowo ocieplić. Wszystko to sprawia, że garaże murowane coraz częściej pojawiają się na naszych posesjach. Nie jest to jednak opcja idealna.

Mimo że garaż murowany nie jest konstrukcją szczególnie trudną, wymaga kupienia gotowego planu budynku. W czasie prac budowlanych może dojść do opóźnień i nieprzewidzianych wypadków. Powstanie murowanego garażu wymaga czasu i przerw związanych z wylewaniem fundamentów. Budynek z tego typu budulca jest też drogi. Mimo że ostateczny wybór konkretnego materiału wpływa na cenę, może ona wynieść nawet 4 tysiące złotych za garaż jednostanowiskowy.

Oczywiście istnieją osoby, które samodzielnie zbudują murowany garaż. Większość z nas musi jednak zatrudnić do tej roboty specjalistów. Osadzanie budynku, tworzenie fundamentów, czy kontrola kątów w pomieszczeniu to ważne prace, których nie warto wykonywać bez doświadczenia. Właśnie dlatego garaż tego typu jest sporą inwestycją. Osoby szukające tańszych alternatyw wybierają drewno.

Słabe i mocne strony garażu z drewna

Jeszcze niedawno garaże drewniane powstawały głównie z gatunków drzew liściastych. Dziś na deski częściej przeznacza się sosnę lub świerk. Drewno to jest wytrzymałe i elastyczne, dzięki temu idealnie sprawdza przy elementach konstrukcyjnych. Rodzaj desek wpływa oczywiście na koszty inwestycji, jednak budulec to w tym wypadku nie jedyny wydatek. Bez względu na to czy wybierzemy deski najlepszej jakości, czy postawimy na tańszą opcję, drewniany budynek potrzebuje impregnacji. W przypadku drewnianych pomieszczeń gospodarczych na koszt budowy składa się budulec oraz izolacja wewnętrzna i zewnętrzna.

Warto podkreślić, że o budynek z drewna należy dbać i jest zdecydowanie mniej trwały niż jego murowany odpowiednik. Mimo to wiele osób nie wyobraża sobie innej zabudowy niż drewniana. Łatwo stworzyć wokół niej niezapomniany klimat, a rozbudowy i remonty nie wymagają ogromnych nakładów. W przypadku garażu z drewna potrzebny jest projekt i doświadczona ekipa budowlana, ale zakres prac jest prostszy, a budowa krótsza.

Dodaj komentarz