Garaż wolnostojący czy połączony z domem – co lepsze?

garaż w bryle budynku

W obecnych czasach niemal każdy w mniejszym lub mniejszym stopniu korzysta z samochodu. Można uznać, iż w przypadku osób mieszkających w domach jest zdecydowanie więcej osób korzystających z prywatnych aut. Wynika to chociażby z tego, że domy są zazwyczaj zlokalizowane bardziej peryferyjne. Dlatego też garaż jest stałym elementem jednorodzinnej zabudowy. Jeśli budujesz dom, na pewno zdecydujesz się na takie pomieszczenie. Pozostaje pytanie – lepiej wybrać garaż w bryle domu czy wolnostojący?

Zalety i wady garażu w bryle budynku

  1. Zabudowania zajmują mniej miejsca na działce. Ceny gruntów budowlanych są naprawdę wysokie, szczególnie, jeśli zamieszkania w domu nie chcemy łączyć z wyprowadzaniem się na dalekie przedmieścia. Między innymi dlatego garaż w bryle budynku jest preferowanym rozwiązaniem – po prostu zajmuje dużo mniej powierzchni działki.
  2. Łatwy dostęp do pojazdu. Garaż w bryle domu z bezpośrednim przejściem do części mieszkalnej to rozwiązanie, które doceniszy, gdy leje deszcz, pada śnieg lub jest zimno. Nie musisz wychodzić na zewnątrz, aby dostać się do pojazdu czy z pojazdu do domu. To wygoda również w sytuacji, gdy będziesz chciał wziąć coś z samochodu lub go załadować – zrobisz to bez ubierania się w kurtkę, w domowych kapciach.
  3. Możliwość połączenie z pomieszczeniami gospodarczymi. Zazwyczaj w projektach domów wygląda to tak, że garaż połączony jest z pomieszczeniami takimi jak kotłownia czy spiżarnia.
  4. Wygoda w korzystaniu z dodatkowego pomieszczenia. Garaż zazwyczaj służy też jako składzik, a czasami jako przydomowy warsztat. W obydwu tych przypadkach dzięki umieszczeniu go w bryle budynku możesz swobodnie przemieszczać się między częścią mieszkalną i garażem, bez konieczności każdorazowego wychodzenia na zewnątrz.
  5. Uproszczone formalności. Jeśli garaż jest częścią domu, nie musisz robić dodatkowego zgłoszenia czy uzyskiwać jeszcze jednego pozwolenia na budowę.
  6. Redukcja kosztów. Garaż w bryle budynku oznacza, że oszczędzisz na ścianach, z których część będzie wspólna z domem. Również konstrukcja dachu będzie tańsza, ponieważ garaż zostanie nakryty dachem domu. Dzięki temu możesz też nad nim wygospodarować dodatkowe pomieszczenie, np. pracownię lub pokój dla gości.
  7. Hałas i spaliny. Jeśli garaż nie będzie odpowiednio odizolowany akustycznie, wszystko, co się będzie w nim działo, będzie też syłszalne w części mieszkalnej domostwa. Z kolei brak dobrej wentylacji spowoduje, iż do wnętrza domu dostaną się spaliny.
  8. Konieczność ogrzewania. Garaż w bryle budynku to wspólne ściany wewnętrzne z częścią mieszkalną. To z kolei oznacza, iż garaż musi być ogrzany, żeby unikać ciągłych strat ciepła.

Zalety i wady garażu wolnostojącego

  1. Elastyczność kosztów. Garaż położony poza bryłą budynku daje możliwość nie tylko zredukowania kosztów, ale też odłożenia ich w czasie. Po pierwsze – możesz wybrać dowolną technologię postawienia takiego budynku. Nie musi to być budynek murowany, ale np. drewniany lub blaszany, dzięki czemu mocno zredukujesz koszt. Również nie jest konieczne stawianie garażu w tym samym czasie, w którym stawiasz dom. Jeżeli budżet ci na to nie pozwala, bez problemu przełożysz tę część inwestycji na później i dostawisz garaż np. po 2-3 latach, gdy pojawią się wolne środki.
  2. Brak ingerencji w bryłę budynku. Co prawda projekty domów starają się jak najlepiej wkomponować garaż w bryłę, jednak nie ma co ukrywać – wielkie, garażowe drzwi nie są zbyt pięknym elementem i zaburzają harmonijność fasady.
  3. Możliwość rozbudowy, rozbiórki i przeniesienia. Garaż, który nie jest częścią domu, daje swobodę w zmianie jego gabarytów czy nawet rozebraniu go lub przeniesieniu w inne miejsce na działce. Oczywiście komplikacja takiego zabiegu zależy od tego, w jakiej technologii go wykonaliśmy.
  4. Dodatkowe formalności. Garaż poza bryłą domu to oddzielna konstrukcja, to zaś oznacza oddzielne zobowiązania administracyjne. Taki budynek trzeba zgłosić (jeśli ma powierzchnię nie przekraczającą 35 mkw) lub uzyskać pozwolenie na jego budowę.
  5. Wyższe podatki. Na garaże położone poza bryłą domu nałożone są wyższe daniny.
  6. Brak bezpośredniego dostępu. Aby dostać się do garażu – czy to do samochodu, czy do części magazynowej lub warsztatu – musisz opuścić dom. W zimę i podczas deszczu oznacza to konieczność ubrania się w odpowiednią odzież i naraża nas na działanie warunków atmosferycznych.

Dodaj komentarz