Jak samemu wybudować garaż

budowa garażu samemu

Wielu inwestorów szukając oszczędności decyduje się na samodzielną budowę garażu. Czy ten pomysł może okazać się trafiony, również w przypadku osób bez doświadczenia budowlanego? Zdecydowanie tak. Postawienie stabilnego, murowanego budynku garażowego nie jest trudne. Zupełnym laikom przyda się oczywiście pomoc fachowca, jednak przy odpowiednich materiałach i narzędziach może ona ograniczać się do nadzoru.

Nim zacznie się budowa

Co ważne nie wszystkie budynki gospodarcze wymagają pozwolenia na budowę, nie oznacza to jednak, że możemy tak po prostu postawić garaż. Nawet na własnym gruncie, każdą budowę należy zgłosić. Jeśli nieruchomość ma do 35 metrów kwadratowych, procedura administracyjna jest uproszczona. Zgłoszenie planów budowlanych do urzędu miasta lub gminy to nasz obowiązek i jest on uzasadniony choćby aktualizacją planu zabudowy działek.

Gdy już dopełnimy niezbędnych formalności i zgłosimy budowę pora na wybór planu. Do samodzielnej budowy najlepiej nadają się proste, jednostanowiskowe budynki garażowe. Jeśli zdecydujemy się na wolnostojący zyskamy miejsce pod przyszłą rozbudowę. Stawiając garaż przy jednej ze ścian domu oszczędzamy sobie pracy i zyskujemy na trwałości konstrukcji. Ostateczny wybór zależy od nas i naszych planów.

Jak postawić murowany garaż?

Pierwszym krokiem do wymarzonego garażu jest zaznaczenie terenu budowy za pomocą patyczków i sznurka. Dzięki temu będziemy wiedzieć gdzie zrobić wykopy pod fundamenty. Ponieważ ich wypełnianie to jeden z trudniejszych etapów prac warto zastosować płytę fundamentową. Co to takiego? Fabrykowana płyta fundamentowa stanowi podłogę pomieszczenia i wymaga tylko murowanych bocznych ścian. Pomoc taka przydaje się w czasie prac budowlanych na wilgotnym terenie lub przy samodzielnej budowie.

Kolejne etapy prac to ułożenie ścian i zadaszenie budynku. Szczegółowe kroki zależą od materiałów jakich używamy i konkretnego projektu budynku. Wiele osób decydujących się na samodzielną budowę stawia na mniejszy garaż z wiatą, pod którą może stać drugie auto. Oczywiście na każdym etapie prac, który następuje po wylaniu fundamentów potrzebna jest poziomica. Kontrola poziomu podłogi, pionu ścian i kątów to nie tylko kwestia estetyki. Krzywy budynek jest mniej trwały i szybko może zacząć stanowić zagrożenie. Ryzyko zawalenia jest tym mniejsze im bardziej staranna praca i fachowe konsultacje.

Oczywiście jakość i stabilność budynku zależy też od zastosowanych materiałów. To one ostatecznie mają największy wpływ na koszt budowy. Jeśli decydujemy się na samodzielną pracę zaoszczędzone środki można, przynajmniej w części, przeznaczyć na materiały budowlane dobrej jakości. Jak już wspominaliśmy, nawet najprostsza budowa wymaga też konsultacji z profesjonalistą przynajmniej w najtrudniejszych jej momentach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz garaż jest bezpieczny i może nam służyć na lata.

Dodaj komentarz