Jakie drewno wybrać do budowy garażu

budowa drewnianego garażu

Garaż drewniany to często wybór tych, którym zależy na ekonomicznym i trwałym projekcie. Przy odpowiedniej konserwacji drewniane pomieszczenie garażowe nie potrzebuje wymiany, jest też dużo bardziej stabilne niż blaszane. Drewno to odpowiedni budulec również dla tych, którzy chcą być bliżej natury lub mają już na posesji drewniane budynki. Koszt budowy garażu z drewna zależy oczywiście od projektu, wpływa na niego też wybór materiału, czyli w tym przypadku gatunku drewna lub typu desek.

Gdy liczy się oszczędność

Cena wykonania drewnianego projektu to często najważniejsza sprawa dla inwestorów. Osoby, które chcą zaoszczędzić, z pewnością ucieszy fakt, że garaż można postawić niskim kosztem ze sklejki. Budynek będzie miał wtedy wygląd naturalnego drewna, ale typ deski będzie zupełnie inny. Jakie są słabe strony tego pomysłu? Niska cena oznacza w tym wypadku wyraźny spadek jakości budulca. Budynki garażowe tego typu będą wymagały częstych napraw. Jak tego uniknąć? Zainwestować w tańsze drewniane deski i postawić na naturalny materiał. Odpowiednia konserwacja zwróci nam się w niskich kosztach eksploatacji.

Jeśli więc naturalne drewno, to jakie? Przede wszystkim nie pierwszej jakości, bo pod budowę pomieszczenia gospodarskiego nie potrzeba idealnych desek. Pamiętajmy jednak, że wybierając gorszą klasę drewna musimy je dokładnie sprawdzić. Garaż musi dobrze izolować, deski muszą więc być całe i możliwie dobrze do siebie przylegać. Współcześnie pomieszczenia tego typu najczęściej powstają ze świerku, jodły lub buku. Są to gatunki drewna ze średniej półki cenowej, które posiadają odpowiednią trwałość.

Najlepsze drewno na garaż

Oczywiście kwestie ekonomiczne nie muszą być dla nas najważniejsze. Przy wyborze budulca kluczowe są konkretne cechy. Idealne drewno na garaż musi być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Jakość desek możemy oczywiście “podnieść” fachową impregnacją, jednak delikatny gatunek drzewa, jakim jest na przykład topola, nigdy się nie sprawdzi przy budowie. W przypadku garażu dużo lepszym wyborem będzie jesion, który jest prawie równie twardy jak dąb, a jego cena jest dużo mniejsza.

Pamiętajmy, że zarówno trwałość budowli, jak i jej bezpieczeństwo, zależą od starannego przygotowania desek. Jest to koszt, o którym często zapominają inwestorzy, a pomoc profesjonalisty jest w tym przypadku bardzo ważna. Obróbka drewna to jeden z pierwszych kroków do garażu na lata.

Co ważne, trwałość to nie jedyna cecha, jaką powinny mieć deski przeznaczone na budynek garażowy. Równie ważna jest elastyczność materiału. Bez tego niemożliwe jest zastosowanie drewna do najprostszego nawet projektu. Najpopularniejsze gatunki wybierane zwykle przez osoby myślące o budowie potrafią mocno różnić się od siebie ceną, również w obrębie regionu. Staranne poszukiwania okazji w tym wypadku często mogą się opłacić.

Dodaj komentarz