Masz nieocieplony garaż lub dopiero planujesz budowę takiego pomieszczenia (także jako część stawianego domu)? W takim razie musisz sobie postawić pytanie, czy chcesz go ocieplić. W tym artykule krótko i zwięźle odpowiemy na pytanie, czy warto ocieplać garaż.
Zacznijmy od tego, że wbrew temu, co można pomyśleć w pierwszym momencie, garaż rzadko służy wyłącznie to parkowania w nim samochodu. Często nawet jest tak, iż pojazd większość czasu spędza na zewnątrz? Do czego w takim razie wykorzystywane jest takie pomieszczenie? Jest to dodatkowa przestrzeń do przechowywania oraz przydomowy warsztat. Do garażu standardowo trafiają rowery, hulajnogi, deskorolki, deski windsurfingowe, narty i inny sprzęt rekreacyjny. Tam też często przechowywane są różne graty o większych gabarytach, z którymi nie potrafimy się rozstać i zakładamy, iż “kiedyś się przydadzą”. Do tego w garażu bywają przechowywane wszelkiej maści narzędzia, w tym ogrodowe. Oprócz tego garaż to doskonałe miejsce do majsterkowania – wielu właścicieli domów tam sytuuje składany lub stały blat z odpowiednim wyposażeniem, dzięki któremu mogą dokonywać podstawowych napraw domowych sprzętów, jak też oddawać się ulubionemu hobby.
Powyższy wstęp jest niezbędny do zrozumienia tego, iż funkcje garażu są szerokie i spora część z nich zakłada, że będziemy w nim przebywać dłużej, np. czyszcząc i regulując rowery przed sezonem. To jeden z powodów, dla którego warto wykonać izolację takiego pomieszczenia. Nawet jeśli nie jest ogrzewane i nie jest wkomponowane w bryłę budynku (mamy garaż wolnostojący obok domu), sama izolacja zdecydowanie podniesie temperaturę wewnątrz. Jeżeli porządnie zaizolujemy i ściany, i podłogę oraz strop, garaż pozbawiony okien będzie utrzymywał temperaturę, a w razie potrzeby łatwo będzie go ogrzać przenośnym urządzeniem grzewczym.
Jeśli zakładasz, iż będziesz spędzał w garażu więcej czasu, bo tam np. umieścisz domowy warsztat lub lubisz samodzielnie naprawiać swój samochód, wykonanie izolacji tego pomieszczenia wydaje się wręcz koniecznością. Zimą ciężko ci będzie cokolwiek zrobić przy ujemnych temperaturach, pomijając fakt, że na pewno nie będzie to przyjemne. Jednak nawet jeżeli garaż będzie służył jedynie przechowywaniu auta oraz różnych gratów, ocieplenie nadal jest dobrym pomysłem – zdecydowanie lepiej wsiada się do mniej wyziębionego samochodu oraz wpływa to korzystniej na jego eksploatację, ponieważ rozruch silnika następuje w wyższej temperaturze.
Tak wyglądają argumenty od strony wnętrza garażu. Lecz, wbrew pozorom, nie wyczerpują one tematu. Jeśli garaż jest wkomponowany w bryłę domu, jego ocieplenie, a nawet ogrzewanie, to również dobry pomysł. Ogrzewany garaż nie musi być izolowany od domu, za to powinien mieć porządną izolację zewnętrznych ścian, podłogi oraz stropu – czyli tak jak cała reszta domostwa, dzięki czemu unikniesz strat ciepła. Jeśli jednak nie chcesz ogrzewać garażu, izolacja niezbędna jest z innego powodu. Będzie to obszar domu o dużo niższej temperaturze i to stanie się przyczyną dużo mniejszej efektywności termicznej całego budynku. Mówiąc prościej – wszystkie pomieszczenia sąsiadujące z nieogrzewanym garażem będą się wychładzały, a przez to twoje rachunki drastycznie wzrosną. Co robić w takim przypadku? Konieczne jest zaizolowanie nie tylko zewnętrznych ścian i podłogi, ale też tych powierzchni, którymi garaż styka się z resztą domu, czyli ścian wewnętrznych oraz stropu.
Planując ocieplenie garażu, oczywiście musisz dobrać odpowiednie materiały, np. uwzględnić, że na podłodze będzie występował duży nacisk samochodu. Jeżeli zaś chodzi o uzasadnienie kosztu, miej na uwadze, iż izolacja termiczna będzie też izolacją akustyczną. To istotne szczególnie wtedy, gdy zamierzasz majsterkować w garażu i będziesz tam używał hałaśliwych elektronarzędzi. Dzięki izolacji do domu nie dotrą te hałasy, jak też odgłosy towarzyszące parkowaniu auta.
Wykonanie izolacji garażu nie jest drogą i skomplikowaną inwestycją, przekłada się jednak na sporą redukcję kosztów ogrzewania, jak też istotne podniesienie jakości korzystania z pomieszczenia.