Jakiej wysokości może być garaż bez pozwolenia

garaż przy domu jednorodzinnym

Kiedy chcemy zadbać o porządek na podwórku albo schronienie dla naszego pojazdu, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na działce garażu. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się stawianie garażu bez pozwolenia, co pozwala uniknąć niektórych kosztów, dodatkowych wizyt w urzędzie czy wielu zbędnych formalności. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu opcja wiążę się z warunkami koniecznymi do spełnienia takimi jak odpowiednia wysokość, odległość od granicy z sąsiadem itd. W poniższym artykule postaramy się bliżej przyjrzeć wszystkim wytycznym.

Garaż bez pozwolenia – ogólne wytyczne

Możliwość wybudowania garażu bez pozwolenia to dla niektórych właścicieli działek bardzo dobra wiadomość. Ów obiekt gospodarczy może nam służyć jako przechowalnia różnego rodzaju narzędzi przydatnych podczas pracy, czy też schron dla samochodu. Zanim jednak zdecydujemy się na taką inwestycję musimy wiedzieć, że wiąże się ona z dokładnymi regulacjami, których każdy musi przestrzegać. Pominięcie choćby jednej wytycznej może się wiązać z surową grzywną wystawioną przez inspektorat budowlany lub urząd gminy. Przed rozpoczęciem budowy najpierw powinniśmy udać się do urzędu gminy, celem zorientowania się czy postawienie garażu na naszym terytorium nie będzie naruszało miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kiedy ten etap już za nami, konieczne jest zgłoszenie budowy garażu do właściwego dla miejsca inspektoratu budowlanego. W ciągu 21 dni powinniśmy otrzymać odpowiedź. Jeżeli jest ona pozytywna, nie pozostaje nam nic innego niż zakup materiałów. Garaż bez pozwolenia może być wykonany z wielu surowców m.in. blachy, drewna czy betonowych bloków. Oczywiście od tego, który z wymienionych materiałów wybierzemy, będzie zależał ostateczny koszt inwestycji. Garaż bez pozwolenia nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych powierzchni. Musi znajdować się co najmniej 3 metry od granicy z inną działką. Trzeba też wiedzieć, że na każdych 500 metrach kwadratowych działki mogą zostać wybudowane maksymalnie dwa obiekty bez pozwolenia.

Wysokość garażu bez pozwolenia i inne szczegółowe parametry

Omówiliśmy już ogólne wytyczne dotyczące budowy garażu bez pozwolenia na swojej działce. Teraz czas na szczegóły tego, jak może wyglądać w ostatecznej wersji. Jakie wysokości może być nasz garaż? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z nimi sama konstrukcja nie może być niższa niż 2,2 m. Natomiast wysokość samego garażu nie może być mniejsza niż 2 m, a szerokość musi wynieść co najmniej 2,3 m. Są to niezbędne do spełnienia parametry. Inaczej możemy spodziewać się nawet decyzji o rozbiórce lub karze grzywny. Jak już wcześniej wspominaliśmy, maksymalna powierzchnia garażu bez pozwolenia może wynieść 35 metrów kwadratowych. Co ważne, gdyby komuś przyszedł do głowy taki pomysł wyjaśniamy, że przepisy zabraniają budowania garażu z poddaszem. Przy wyborze miejsca na garaż trzeba wziąć pod uwagę, że nie może być on postawiony bliżej niż 4 metry od innej zabudowy. Właściciel jest zobowiązany zapewnić w obiekcie stały dostęp do prądu. Ważne jest też zapewnienie filtracji powietrza wewnątrz pomieszczenia. Podłoga musi być nachylona w kierunku kanalizacji lub jeśli jej nie ma, w stronę naszej działki.

Dodaj komentarz