Z czego najtaniej zrobić garaż

drewniany garaż

Trudno wyobrazić sobie dom bez garażu. Wiele projektów budowlanych obejmuje również miejsce dla samochodu, lecz jeśli nasz projekt go nie zakłada, i tak warto go postawić. Garaż ułatwia utrzymanie samochodu w dobrym stanie i jest przydatną przestrzenią użytkową. Jeśli myślimy o jego budowie, musimy zdecydować jakiego materiału chcemy użyć. Im większy nakład środków, tym garaż jest trwalszy. A jak postawić garaż najtaniej? I czy tak naprawdę to się opłaca?

Gdy najtaniej oznacza koszty

Do najpopularniejszych materiałów, z których stawia się garaże, należą beton, drewno i blacha. Ta ostatnia opcja, czyli tak zwane blaszaki, są opcją najtańszą i najłatwiejszą w montażu. Koszt gotowego projektu garażu z blachy to od 500 do 800 zł. Budowa prostego blaszaka to wydatek od 1300 do 2500 zł. Oprócz atrakcyjnej ceny blaszane konstrukcje garażowe są bardzo poręczne. Jak wspominaliśmy łatwo je zmontować i rozmontować. Dzięki temu są idealną opcja tymczasową. W momencie, gdy stać nas będzie na inwestycję w bardziej trwały budynek, możemy łatwo rozmontować blaszak i sprzedać go, jeśli jest w dobrym stanie.

Niestety blaszane budynki garażowe mają też swoje wady. Dwie główne to mała stabilność i niska izolacja termiczna. Blacha nawet najlepszej jakości jest podatna na uszkodzenia i złą aurę, jest też dość lekka, co źle wpływa na stabilizację całej konstrukcji. Właśnie dlatego blaszane garaże są traktowane jako opcja przejściowa. Jeśli myślimy o blaszaku na stałe, musimy przygotować się na częste wymiany całej konstrukcji. Problem ten znika, gdy tylko zdecydujemy się zainwestować w garaż nieco większe środki..

Drewno i beton drożej, ale trwałej

To, że drewniany garaż na pierwszy rzut oka nie jest najtańszą opcją nie znaczy, iż na dłuższą metę nie przyniesie oszczędności. Budynek garażowy z drewna to rozwiązanie na lata, które nie będzie wymagało częstych wymian. Projekt tego typu kosztuje około 1000 zł. To, ile będzie trzeba zainwestować w budowę, zależy od gatunku drewna. Buk czy jesion to mocne drzewa i budulec, na którym można znacząco zaoszczędzić. To właśnie rozwiązanie należy uznać za najtańszą opcję, gdy zależy nam na trwałym budynku. Staranne wykonanie i dobra impregnacja drewna może mu zapewnić długoterminowość. Tańsze, dobrze utrzymane gatunki drewna przekładają się na budynki tak samo trwałe, jak te z mocniejszego budulca, takiego jak np. dąb.

Właśnie dlatego wiele osób szukając oszczędności decyduje się na drewniany garaż z blaszanym dachem. Oczywiście najtrwalsze i najbardziej odporne na eksploatację okazują się garaże betonowe. Taki stabilny budynek wymaga jednak większych nakładów finansowych, a koszty związane z jego budową są mniej elastyczne. W sprzedaży dostępne są też gotowe drewniane budynki garażowe, a ich ceny mogą się od siebie znacząco różnić.

Dodaj komentarz